Достапни линкови

Турција бара крај на насилствата во Сирија


Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска во Дамаск ќе изврши притисок врз Сирија да ја запре употребата на сила врз антивалдините демонстранти. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган претходно изјави дека Турија го загубила трпението околу бруталноста со која сириската влада се справува со протестите во земјата. Активистите за човекови права велат дека од почетокот на протестите против претседателот Башар ал Асад, во март досега, загинале повеќе од 1700 демонстранти.
XS
SM
MD
LG