Достапни линкови

ЕУ -Да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина


Европската унија е задоволна од спогодбата меѓу Белград и Приштина со КФОР за привремено смирување на кризата на северот на Косово и дава потполна доверба на делувањето на КФОР за спогодбата да се спроведе во дело.
„Нужно е властите во Белград и Приштина да направат се што е во нивна моќ за целосно да ја смират затегнатоста и, меѓу другото, да се отстранат барикадите на северот на Косово, што е дел од спогодбата, изјави Мајкл Мен, првиот портпарол на високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон.
Ставот на ЕУ е дека се мора да биде сторено за претствниците на Белград и Приштина, кон средината на септември, повторно му се вратат на дијалогот, со „услугите на добра волја на ЕУ“, како рамка за решавање на отворените прашања, нагласи портпаролот Мен.
XS
SM
MD
LG