Достапни линкови

НАТО-хеликоптерот што се урна бил во потрага по Талибанци


сили на НАТО во Авганистан
Од НАТО денеска соопштија дека хеликоптерот кој пред два дена се урна во источен Авганистан бил на мисија за откривање на лидерот на Талибанците. Во хеликоптерската несреќа загинаа 30 американски војници, 7 припадници на авганистанските сили и еден цивил. Од Алијансата, изјавија дека хеликоптерот бил вклучен во потрагата по лидерот на Талибанците одговорен за операциите на бунтовниците во долината Танги и во покраината Вардак.
XS
SM
MD
LG