Достапни линкови

Билер- Криминалот, а не политиката e проблем на Косово


Kомандантот на КФОР Ерхард Билер
Организираниот криминал, а не политиката е она поради што светот со претпазливост гледа на Косово, оценува командантот на КФОР Ерхард Билер, пишува денеска лондонски „Обзервер“.
Билер вели дека „криминалците контролираат се на северот на Косово и подигнуваат меѓуетнички тензии што доведува до судири секогаш кога нивните интереси се загрозени“.
Според сознанијата на КФОР, кои ги пренесува весникот организираниот криминал стои и зад палењето на премините во Јариње.
XS
SM
MD
LG