Достапни линкови

10 години од Карпалак


Спомен-обележје во чест на загинатите бранители кај Карпалак во центарот на Прилеп.
Денеска се одбележува десетгодишнината од загинувањето на 10 македонски бранители кај Карпалак. По тој повод, семејствата на загинатите, соборци, претставници на АРМ, на централната и на локалната власт, најпрво ќе ја посетат месноста Карпалак на патот Скопје - Тетово, на местото каде што конвојот на АРМ беше пресретнат и нападнат од заседа. Потоа ќе положат цвеќе на спомен обележјето во чест на загинатите бранители центарот на Прилеп.
На 8 август 2001 година во заседа кај Карпалак беа убиени 10 прилепски воени резервисти.
XS
SM
MD
LG