Достапни линкови

Авганистан- двајца од загинатите војници биле Французи


Саркози на средба со војниците во Авганистан
Двајца од четирите војници на НАТО кои загинаа денеска во два одвоени напади во Авганистан, се Французи, соопштуваат француските власти. Од Канцеларија на францускиот претседател Никола Саркози велат дека војниците биле убиени во судири со милитантите во североисточниот дел на земјата.Од НАТО соопштува дека останатите двајца војници загинaле во јужниот дел нa Авганистан, но не соопштуваат други детали. Со најновите жртви бројот на странски војници кои загинале годинава се искачи на 383.
XS
SM
MD
LG