Достапни линкови

Карзаи нареди истрага за воздушните напади на НАТО


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи нареди истрага по воздушните напади на НАТО силите при што загинаа осум цивили на југот од земјата. Карзаи вели дека последниот настан долил масло на ситуацијата. Воздушните напади при кој гинат цивили е спорно прашање меѓу Кабул и странските сили.
Според гувернерот на провинцијата Хелманд, во воздушните напади на НАТО силите, вчера загинале 8 луѓе, меѓу кои имало и жени и деца.
XS
SM
MD
LG