Достапни линкови

Британија и САД загрижени за апсењето на Тимошенко


Судир на полицијата и подржувачите на Тимошенко
Британија и САД изразија загриженост што укрианиските власти ја приведоа поранешанта премиерка Јулија Тимошенко.
Британија предупреди дека неправилното судење би можело да им наштети на односите меѓу Украина и ЕУ.
Амбасадата на САД во Киев ги повика украинските власти веднаш да ја ослободат Тимошенко.
Тензиите помеѓу подржувачите на Тимошeнко и власите растат. Украина распореди специјални полициски сили во центарот на градот каде протестираат приврзаниците на Тимошенко.Судот во Киев во петокот донесе решение да ја стави во притвор поранешната премиерка, по еден месец откако започна судскиот процес против неа. Тимошенко тврди дека обвиненијата се дел од политичката одмазда кон неа од страна на нејзиниот ривал, претседателот Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG