Достапни линкови

Кина- евакуација на населението поради тајфунот Муифа


илустрација
Повеќе од 280 илјади жители на приморските делови во источна Кина биле евакуирани,а илјадници бордови биле принудени да се вратат во пристаништата поради приближувањето на тајфунот Муифа, кој веќе пројде преку Филипините, Тајван и Јапонија. Се очекува тајфунот да ја погоди Кина во понеделник наутро. Муифа минатата недела на Филипини усмрти четворица луѓе, а вчера на јапонскиот остров Окинава беа повредени 25 луѓе.
XS
SM
MD
LG