Достапни линкови

Јапонија- Премиерот најави крај на зависноста од нуклеарна енергија


Јапонскиот премиер Наото Кан
Јапонскиот премиер Наото Кан денеска најави дека ќе се бори против нуклеарната енергија, на денот кога Јапонија одблежува 66 години откако стана првата жртва на атомската бомба.
Кан говореше на церемонија за оддавање на почит на жртвите од бомбардирањето во Хирошима. Тој рече дека земјотреост во Јапонија, при што беше уништена нуклеарната центала во Фукошима, го убедило дека Јапонија треба да стави крај на својата зависност од нуклеарната енергија.
Кан вети дека ќе ги предизвика конвенционалните верувања дека нуклеарната енергија е безбедна. Од нуклеарката во Фукошима и по пет месеци од несреќата излегува радиоактивен материјал.
XS
SM
MD
LG