Достапни линкови

Парламентарни избори во Сирија, до крајот на годината


Сирискиот претседател Башар ал-Асад
Во Сирија до крајот на годината ќе се одржат парламентарни избори, најавија сириските власти. Одлуката ја соопштил сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем, на средбата со странските амбасадори во Дамаск.
„Сирија ќе одржи слободни и транспарентни избори што ќе резултираат со Парламент каков што бара сирискиот народ“, изјавил Муалем.
Одлуката на сириските власти дојде по меѓународниот притисок поради начинот на кој властите се справуваат со демонстрантите.
Во четвртокот сирискиот претседател Башар ал-Асад издаде декрет со кој се овозможува постоење и на политички опозициски партии.
XS
SM
MD
LG