Достапни линкови

Купер- потребен е сериозен дијалог меѓу Белград и Приштина


Преставникот на ЕУ кој посредува во разговорите меѓу Белград и Приштина, Роберт Купер, рече дека двете страни треба да се концентрираат на сериозен дијалог кој ќе води кон решавање на проблемите. Купер вели дека постигнатиот договор за северот на Косово е неопходен работите да се вратат во нормала. Купер вели дека во изминатите две недели ЕУ била загрижена за она што се случува во Косово.
Тој се надева дека до есен двете страни ќе се вратат на дијалогот бидејќи се уште има многу прашања кои треба да се решат.
XS
SM
MD
LG