Достапни линкови

Договорот со КФОР во интерес на Србија


силите на КФОР на северот од Косово
Договорот постигнат со КФОР го намалува ризикот од инциденти и спречува да се инсталираат инситуциите на така нареченото независно Косово на северот од покраината, соопшти денеска директорот на канцеларијата за соработка со медиуми при Владата на Србија, Миливоје Михајловиќ.
Со договорот се оневозможува еднострани чекори на владата во Приштина, вели Михајловиќ. Според него КФОР ќе бидат одговорни за мирот и безбедноста во покраината, во склад со резолуцијата 1244 на ОН.
Договорот постигнат со КФОР е во функција за опстанок и за безбеност на Србите во покраината и во интерес на државата Србија, вели Михајловиќ.
XS
SM
MD
LG