Достапни линкови

Сириските сили убиле 22 демонстранти


претседателот Башар ал-Асад
Сириските владини сили убиле најмалку 22 луѓе, за време на протестите против режимот на претседателот Башар ал-Асад, велат активистите за човекови права. Тие опишуваат дека владините сили отвориле оган врз невооружените демонстранти и со солзавец се обиделе да ги растераат протестите.
САД, Франција и Германија ветија дека ќе ги интензивираат напорите за да стават крај на насилствата врз демонстрантите во Сирија. Безбедносните сили во последниве денови ги интензивираа нападите врз демонстрантите.
XS
SM
MD
LG