Достапни линкови

Се урнал хеликоптер на НАТО во Авганистан, 38 жртви


Архива
Најмалку 31 американски војник и седум авганистански војници загинале кога се урнал хеликоптерот на НАТО со кој се превезувале,соопшти авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Хеликоптерот се урнал во источниот дел на Авганистан во текот на ноќта.
Несреќата се смета за еден од најсмртоносните инциденти за странските војници од почетокот на војната.
Карзаи изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама. Талибанците ја презедоа одговорноста за инцидентот.
XS
SM
MD
LG