Достапни линкови

Косово- Србите остануваат на барикадите


барикади на северот од Косово
Србите на северот од Косово и минатата ноќ останале на барикадите. Тие синоќа не сакале да ги остранат барикадите на патиштата кои водат кон премините Брњак и Јариње. Во текот на ноќта немало инциденти. Денеска на пладне треба да започне состанок на кој четирите општини од северот на Косово ќе се договорат дали ќе го прифатат договорот за кој претходно се согласија Србија и КФОР. Со договорот се предвидува да се остранат барикадите и да се овозможи слободно движење на целата територија на северот од Косово.
XS
SM
MD
LG