Достапни линкови

Состојбите во Судан на дневен ред на Советот за безбедност


Советот за безбедност на ОН.
САД и Франција побараа да се истражи случајот со одложувања на евакуацијата на повредените мировниците на ОН од Судан. Од ОН велат дека суданските војници се заканиле дека ќе пукаат кон хеликоптерите кои ќе бидат испратени да ги соберат повредени. Заради одложувањето на операцијата тројца од повредените мировници загинале.
Франција побара случајот детално да се објасни пред Советот за безбедност на ОН. Во експлозија на мина во селото Мабок во вторникот настрадаа четворица војници, а седум беа повреднеи од кои тројца критично. Критично повредените војници подоцна починале. Во понеделник Советот за безбедност ќе расправа за состојбата во Судан.
XS
SM
MD
LG