Достапни линкови

Притвор за украинската експремиерка Тимошенко


Јулија Тимошенко
Украински суд денеска одреди притвор за поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Против неа се води судски процес за неправилности при потпишувањето договори за испорака на руски гас во 2009 година. Тимошенко која беше еден од лидерите на Портокаловата револуција во 2004 година на ланските претседателски избори загуби од Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG