Достапни линкови

Тајланд за прв пат доби жена премиер


Јинглук Шинаватра
Парламентот на Тајланд денеска ја изгласа Јинглук Шинаватра за прва жена премиер на таа земја. 44 годишната Шинаватра дојде на функцијата откако нејзиниот брат Таксин Шинаватра беше соборен од власта во 2006 година. Партијата на оваа деловна жена доби огромно мнозинство на паралментарните избори одржани на 3 јули.
XS
SM
MD
LG