Достапни линкови

САД бара зголемен притисок врз Сирија


Американскиот Државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон ќе побара од Европските, арапските и другите земји да направат повеќе за да ја притиснат Сирија да ја запре крвавата пресметка со продемократските протестанти. Клинтон истакна дека режимот на претседателот Башар ал Асад е одговорен за смртта на повеќе од 2 илјади луѓе, повторувајќи дека Вашингтон верува оти Асад го изгубил легитимитетот да владее со сирискиот народ. Извештаите од сирискиот град Хама говорат дека во нападите на армијата гинат десетици луѓе.
XS
SM
MD
LG