Достапни линкови

Сомалија- 29 илјади деца жртви на сушата


Луѓето чекаат на ред за храна
Повеќе од 29 илјади деца на возраст под 5 години починале како последица на сушата и гладот во Сомалија, покажуваат податоците на американската влада. Претставник на американската влада задолжен за хуманитарна помош изјави дека во изминатите 90 дена во јужниот дел на Сомалија , починале околу 29 илјади деца. Од Обединетите нации претходно соопштија дека илјадници луѓе се жртви на сушата.
XS
SM
MD
LG