Достапни линкови

Нова рударска несреќа во Украина, повредени 26 рудари


болничко возило пред рудник во Украина
Во екплозија во рудник за јаглен во Украина се повредени најмалку 26 рудари. Ова е трета рударска несреќа во Украина, за една недела. Од повредните, 5 рудари се хоспитализирани со сериозни изгореници. Рудниците за јаглен во Украина се едни од најопасните бидејќи се користи застарена опрема, а работниците не ги почитуваат правилата за безбедност при работа. Минатиот петок во две одвоени несреќи загинаа 37 рудари.
XS
SM
MD
LG