Достапни линкови

СБ на ОН со осуда за сириската влада


Сириските власти испратија тенкови против демонстрантите во градот Хама.
Советот за безбедност на ОН ја осуди сириската влада за крвавото задушување на антивладините протести и за кршење на човековите права. За да се усвои заедничка изјава на Советот за безбедност потребна е согласност од сите 15 земји-членки. Соседот и сојузник на Сирија, Либан, не спречи објавување на изјавата, но се огради од нејзината содржина.
XS
SM
MD
LG