Достапни линкови

Приватизација на руските економски гиганти


Рафинеријата Новокуибишев на Роснефт во регионот Самара.
Русија го објави проширениот план за приватизација до 2017 година, со што се предвидува фирмите, меѓу кои и нафтниот гигант Роснефт, целосно да се приватизираат. Од кабинетот на првиот вицепремиер, Игор Шувалов, соопштуваат дека државата ќе се ослободи од уделите и во дијамантскиот гигант Алроса и во авиокомпанијата Аерофлот. Планот за приватизација на претседателот Дмитриј Медведев е еден од најголемите во светот и се очекува да достигне цена од речиси 60 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG