Достапни линкови

Таџикистан забрани младите да се молат во џамија


Џамија во Таџикистан
Во Таџикистан денеска е одобрен закон со кој се забранува малолетниците да се молат во џамија, во обид секуларната влада да го намали растечкото влијание на исламот во земјата. Претседателот Емомали Рамон го потпиша законот и покрај острите критики од активистите за човекови права и од опозициската исламистичка партија. Законот исто така им забранува на младите кои имаат под 18 години да учат во школите во џамиите, на кои власта гледа како на плодна почва за развој на исламизмот.
XS
SM
MD
LG