Достапни линкови

Во Саудиска Арабија ќе „никне“ највисоката кула во светот


Зградата Бурџ Калифа во Дубаи висока 828
Принцот на Судиска Арабија Алвалед бин Талал, денеска потпиша договор за изградба на највисоката кула во светот, која треба да се гради во пристанишниот град Џеда. Кулата треба да биде повисока од 1.000 метри, а за нејзина изградба ќе бидат потребни 5 години. Ако биде изгадена , кулата ќе ја надмине зградата Бурџ Калифа во Дубаи висока 828, која засега е највисоката кула во светот. Во кулата предвидено е да има хотел, луксузни станови и канцеларии, а ќе биде дизајнирана од страна на американска компанија.
XS
SM
MD
LG