Достапни линкови

Британија- предупредени читатели дека им се „украдени“ личните податоци


Британски весник кој е во сопственост на Руперт Мардок предупреди дека на некои читатели може да им се „украдени“ нивните лични податоци за време на сајбер нападот извршен минатиoт месец на весникот „The Sun“ . Од весникот предупредија дека може се „украдени “ адреси, датуми на раѓање и телефонски броеви на луѓе кои учествувале во онлајн натпревари на „The Sun“ “ за време на „нападот“ на 19 јули. Одговорноста за нападот ја презема групата „LulzSec“. Кои се „виновни“ за хакирање на неколку меѓународните бизниси и владини агенции, вклучувајќи ги и сајтот на ЦИА и на „ Сони“.
XS
SM
MD
LG