Достапни линкови

Санино-обидот на Приштина за границите предизвика „олуја“


силите на КФОР на северот од Косово
Едностраниот, насилен обид на Приштина да ги зазеде граничните премини на северот од Косово беше „несреќен“ и предизивика „олуја која се уште не се смирила“, изјави директорот за проширување во Европската комисија Стефано Санино. Санино вели дека Белград мора да сфати дека историјата отиде во еден одреден паравец и дека и покрај сите тешкотии мора да се најде заеднички пат за ЕУ. А Приштина мора да вложи напор и да избегне употреба на сила и да осмисли политика со која ќе го привлече северот од земјата, вели Санино. Тој вели дека се уште е рано да се каже дали се она што се случи може да има последици по процесот на евроинтеграција на Србија.
XS
SM
MD
LG