Достапни линкови

Преговори за останување на дел од американските сили во Ирак


Мајк Мулен и ирачкиот премиер Нури Ал Малики
Началникот на генералштабот на американската армија, адмирал Мајк Мулен, изјави дека Ирак мора брзо да донесе одлука за иднината на американските сили во таа земја и да им даде заштита од кривично гонење во евентуалниот договор за продолжување на нивниот престој и во идната година. Мулен синоќа во Багдад имаше средба со политичките лидери на Ирак. Американските сили би требало до крајот на годинава да се повлечат од Ирак, но се преговара за останување на извесен контингент кој би ги обучувал ирачките сили.
XS
SM
MD
LG