Достапни линкови

Србија ќе испрати храна за северот на Косово


барикади на северот на Косово
Владата на Србија одлучила денеска да испрати помош во храна за српското население на северот од Косово и во Метохија. Ќе се испратат вкупно 75 тони храна и тоа шеќер, масло за јадење, брашно и млеко. Причината за помошта е блокадата на премините Јариње и Брњак од страна на припадните на КФОР,при што дојде до прекин во снабдувањето на основните продукти, наведуваат спските власти. Се очекува помошта да биде испорачана уште утре.
XS
SM
MD
LG