Достапни линкови

Во Турција заседава Воениот совет за избор на нови генерали


премиерот Реџеп Тајип Ердоган.
Политичкиот и воениот врв на Турција, ќе учествува на четиридневната средба за да се именуваат нови воени команданти по оставката на четири генерали. Со воениот совет ќе преседава премиерот Реџеп Тајип Ердоган.
Началникот на Генералштабот Исик Косанер си поднесе оставка во петокот, заедно со генералите на војската, морнарицата и воздухопловните сили во знак на протест поради затворање на десетици генерали и офицери обвинети за планирање на воен удар.Се очекува Косанер да биде заменет со Генералот Неџдет Озел.
Ова ќе биде прв пат цивилна влада да именува команданти на вооружените сили.
XS
SM
MD
LG