Достапни линкови

Кина обвинува муслимански екстремисти


Муслимански верници во Кашгар
Кинеските власти соопштија дека муслимански верски екстремисти предводени од луѓе тренирани во странски терористички кампови биле одговорни за кравите насилства што во саботата и неделата се случија во западниот регион Ксинџијанг. Најмалку 18 луѓе биле убиени во два инцидента во градот Кашгар каде што во последните години се зголемија етничките тензии. Скоро 200 луѓе загинаа во судирите во 2009 година меѓу муслиманските ујгури и хан кинезите.
XS
SM
MD
LG