Достапни линкови

Северна Кореа е за продолжување на разговорите за нуклеарното оружје


Северна Кореа денеска соопшти дека сака наскоро да види продолжување на разговорите за нуклеарно разоружување, без претходно условување. Соопштението на министерството за надворешни работи доаѓа откако еден севернокорејски дипломат престојуваше во Њујорк на разговори со американски официјални претставници. Во април 2009 година Северна Кореа ги напушти шестпартитните преговори по што ја изведе втората нуклеарна проба.
XS
SM
MD
LG