Достапни линкови

Престрелка на израелско либанската граница


Израелската и либанската војска меѓусебно се обвинија за денешниот инцидент на границата кога војници од двете страни размениле оган. Инцидентот во кој немало повредени се случил во близина на градот Киријат Шмона. Во 2006 година Израел покрена 34 дневна воена операција против герилците на Хизболах во Либан.
XS
SM
MD
LG