Достапни линкови

Малики сака да купи американски воени авиони


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави дека ги заживеал преговорите за купување на 30 американски борбени авиони Ф 16. Малики пред новинарите во Багдад соопшти дека првичните разговори се воделе за 18 авиони но сега договорот кој вреди неколку милијарди долари вклучува 36 авиони. Тој додаде дека Ирак идните договори за одбраната ќе вклучуваат и барање за тренинг со што ќе им биде овозможено на дел од америкснаките трупи да останат во змејата и година и пол по истекувањетоо на крајниот рок.
XS
SM
MD
LG