Достапни линкови

Во Фукошима протести против нуклеарни централи


Нуклеарната централа Даичи
Околу 1.700 луѓе протестирале денеска во главниот град на кинескиот регион Фукошима, на североистокот од Јапонија, со барање земјата да престане да користи нуклеарна енергија. Луѓето протестирале во близина на нуклеарната централа Даичи, која беше сериозно оштетена во разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија на 11 март годинава. На протестот учествувало локалното население од Фукошима.
XS
SM
MD
LG