Достапни линкови

Иран и Индија го надминаа спорот за нафта


Спорот меѓу Иран и Индија, за индискиот долг од 5 милијарди долари кон иранските нафтени компании е решен, соопштија од иранското министерство за нафта. По разговорите меѓу двете страни било договорено да се реши проблемот што е можно поскоро. Според договорот дел од долгот треба да биде исплатен во следните неколку денови.
Индија е втор најголем откупувач на нафта од Иран, по Кина. Но долгот ги примори иранските власти да се заканат со прекин на снабдувањето ако не се намири долгот.
XS
SM
MD
LG