Достапни линкови

Во насилствата во западна Кина, најмалку 11 загинати


Во најновите насилства во западна Кина , во автономниот Ујгурски регион, од вчера па наваму загинале најмалку 11 луѓе, јавуваат кинеските агенции.
Полицијата денеска убила четворица осомничени, а е во потрага по уште четворица други. Тие вчера киднапирале камион, го нападнале возачот со нож, а потоа пукале кон патниците со огнено оружје. При нападот загинаа 7 луѓе,а 11 се повредени.
XS
SM
MD
LG