Достапни линкови

„Срцето на Сараево “ за Анџелина Џоли


Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли присуствуваше на затворањето
на Сараевскиот филмски фестивал. Организаторите и доделија специјална награда за вниманието кои им го посвети на бегалците од земјата за време на војната .
Наградата, наречена „Срцето на Сараево", и ја предаде директорот на фестивалот, Миро Пуриватра. Тој рече дека наградата не е само подари нејзиното влијание во филмската индустрија , туку и за нејзиниот ангажман во комплексниот реален свет во кој живееме. Како амбасадор на УНХЦР Анџелина Џоли минатата година неколку пати ја посети Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG