Достапни линкови

Сириските сили убиле најмалку 20 демонстранти


Анти-владини протести во сирискиот град Хама
Сириските безбедносни сили вчера убиле најмалку 20 луѓе за време на анти-владините протести низ целата земја. Смртните случаи биле пријавени денеска од страна на две сириски организации за човекови права. Според нив за време на протестите биле уапсени стотици луѓе. Безбедносните сили се обидуваат да ги задушат протестите кои започнаа во март годинава. Според организациите за човекови права од тогаш па до сега се убиени повеќе од 1.800 луѓе, главно цивили.
XS
SM
MD
LG