Достапни линкови

КФОР повторно доаѓале на барикадите во северно Косово


словенечките трупи на КФОР
Конвој на КФОР составен од девет возила денеска после 15 часот пристигнал во селото Рударе , во северниот дел на Косово, каде српското население трет ден по ред ги блокира патиштата кои водат кон јужниот дел на Косовска Митровица. На барикадите дошле словенечките припадници на КФОР, кои излегле од своите возила и се задржале десетина минути.
За локалното население тоа е само демонстрирање на сила и обид да се заплашат граѓаните. Но, локалното население нема да се уплашти и ќе истрае во своите легитимни и демократски барања, состојбата на премините Јариње и Брњак да се врати како што беше пред 25 јули, изјави претседателот на општина Косовска Митровица.
XS
SM
MD
LG