Достапни линкови

Египет- Милитанти го уништиле гасоводот за Израел


Од нападот на гасоводот на 12 јули
Вооружени лица разнеле гасовод во северниот дел на Синајскиот полуостров преку кој гас оди од Египет во Израел, изјавија египетските официјални лица. Тоа е трет напад врз гасоводот овој месец и петти од почетокот на протестите и востанието со кое беше соборен претседателот Хосни Мубарак во февруари. Последeн пат напад на гасоводот имаше на 12 јули.
Според египетските власти, милитантите го уништиле терминал во Ал Шулаг, кој се наоѓа на 16 километри од границата на Египет со Газа.
XS
SM
MD
LG