Достапни линкови

Бан Ки Мун повика на воздржаност на сите страни на Косово

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изрази синоќа загриженост поради влошувањето на ситуацијата на северот на Косово.Бан Ки Мун на состанокот со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ нагласи дека е важно сите страни да се воздржат од било какви активности што може да ја влошат ситуацијата и да работат во правец на наоѓање решение во Согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за Безбедност. Шефот на српската Дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека консултациите на Советот за Безбедност на Косово биле затворени за јавноста.
XS
SM
MD
LG