Достапни линкови

НАТО ги контролира косовските граници


Силите на НАТО ја презедоа контролата врз двата гранични премини на Косово со Србија во северниот дел по последните тензии меѓу Белград и Приштина. До овој чекор доаѓа по еден ден откако етничките Срби демолираа еден од премините како одговор на операцијата на косовските власти за преземање на полициската контрола врз двата премини. НАТО-силите на Косово и КФОР соопштија дека преминот Јариње е затворен.
XS
SM
MD
LG