Достапни линкови

Откриен првиот тројански астероид во земјината Орбита


Астрономите на американската Наса го открија првиот Тројански астероид кој заедно со земјата се наоѓа во истата орбита околу сонцето. Астертоидот чие име е 2010 тк7 го открија астрономите на НАСА,аоткритието е објавено во американските печатени медиуми. Астероидот има пречник од околу 300 метри и е одалечен од земкјата околу 80 милиони километри.
XS
SM
MD
LG