Достапни линкови

Грузискиот Поглавар повика на мир со Русија


Поглаварите на Русија, Грузија и Укриана
Поглаварот на православна црква во Грузија побара од рускиот православен патријарх да преземе чекори за помирување на двете земји, кои војуваа во 2008 година.
Грузискиот поглавар Илија Втори при посетата на Украина,побара рускиот Патријарх Кирил да го „врати пријателство и братство меѓу народот“. Повикот од Поглаварот, кој има големо влијание врз Грузијците, е за олеснување на тензиите меѓу двете земји, кои ескалираа по неодамнешните апсења и пресуди на четири грузиски фотографи обвинети за шпионирање за Русија.
Рускиот Патријарх Кирил вети дека ќе се моли „да го врати мирот меѓу луѓето и државите.“
XS
SM
MD
LG