Достапни линкови

Србија- Пропадна обидот да се свика седница за Косово


Зградата на српскиот парламент
Две српски опозициски партии побараа одржување вонредна седница на Собранието на Србија на која би се расправало за најновите случувања во Косово.
Иницијативата за одржување на вонредното собраниско заседание ја покренаа националистичката Српската радикална партија на Воислав Шешељ и конзеравативната Демократската партија на Србија на поранешниот српски премиер Воислав Коштуница.
Но пратениците од опозицијата , не успеаа да соберат доволен број на потписи за да се одржи седница за Косово. За да се свика седница за Косово, се потребни 84 гласови, а опозицијата собра 77.
XS
SM
MD
LG