Достапни линкови

Сирија- 3.000 луѓе исчезнале за време на четиримесечните протести


Анти-владини протести во градот Хама
Речиси 3.000 луѓе во Сирија се водат за исчезнати од почетокот на протестите против претседателот Башар ал Асад пред повеќе од четири месеци, соопштија групите за човекови права. Нивната истрагата покажала дека не се знае судбината на 2918 Сиријци кои биле уапсени или киднапирани од страна на безбедносните сили.Сириските активисти велат дека повеќе од 1.600 луѓе се убиени од страна на безбедносните сили од почетокот на анти-владините демонстрации.
XS
SM
MD
LG