Достапни линкови

Авганистан- Талибанците одговорни за нападот во Урузгдан


Авганистанската провинција Урузгдан
Талибанците ја презедоа одговорноста за денешниот напад на владините згради во авганистанската провинција Урузгдан. Според авганистанските власти група на вооружани мажи и бомбаши самоубијци ја нападнале зградата на гувернерот, по што започнале престрелка со полицијата.
Според извештаите, тројца бомбаши самоубијци успеале да го детонираат својот експлозив.
Претходните извештаи велеа дека најмалку двајца луѓе загинале во нападите. Денешниот напад, е дел од серијата напади на авганистанските челници .Вчера беше убиен гувернерот на Кандахар, а претходно помошник на претседателот Хамид Карзаи, и пред тоа помладинот брат на Карзаи, кој беше еден од главните личности во јужен Авганистан.
XS
SM
MD
LG