Достапни линкови

Затворен граничниот премин Јариње


граничниот премин Јариње
На граничниот премин Брњак во општината Зубин поток и понатаму има полицајци и цариници од албанска националност, поради што локалното српско население блокира уште еден пат, соопштија тамошните локални власти. Според нив на преминот има четворица царинацници Албанци, кои иако не ги контролираат возилата, сепак се таму и тоа не е прифатливо за Србите.
Мировниците на НАТО ја преземаа контролата на двете граници во севернито дел од Косово. Од Мисијата на КФОР соопштија дека денеска го затвориле граничниот премин Јариње.
XS
SM
MD
LG